Biała dieta podczas wybielania zębów – czy to konieczne?

Zainteresowani tematem wybielania zębów, zapewne słyszeliście o pojęciu białej diety. Jest to zastosowanie specjalnych produktów spożywczych podczas i po okresie wybielania zębów. Dlaczego się o tym mówi i czy faktycznie jest to tak ważne?

Proces wybielania trwa, nawet po samym wybielaniu.

Co to oznacza? Wstajesz z fotela dentystycznego, bądź ściągasz nakładki z żelem wybielającym i myślisz, że już po wszystkim? Nic bardziej mylnego, kolor Twoich zębów ulega stabilizacji. To oznacza, że ich końcowy odcień, zobaczysz za kilka dni. To ważny proces i w tym okresie należy na nie uważać, dlatego potrzebna jest biała dieta. Niezależnie od wybranej metody wybielania zębów.

Dlaczego ważne jest przestrzeganie białej diety po wybielaniu zębów?

Profesjonaliści używają do wybielania zębów głównie nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru. Substancje te przenikają w głąb zęba, rozjaśniając przebarwienia wewnętrzne, znajdujące się pod szkliwem. Dlatego piaskowanie czy pasty wybielające nie są wystarczające. 

Skład żeli do wybielania powoduje ich przesuszenie. Zęby chcąc się szybko nawodnić wchłaniają jak gąbka substancje, także te barwiące, znajdujące się w pożywieniu lub napojach. A przez to ulegają przebarwieniom szybciej niż miało to miejsce przed wybielaniem. Proces ten stabilizuje się w ciągu 2 tygodniu i przez ten okres należy dużo pić wody i trzymać się białej diety. 

Biała dieta, czyli co można a czego nie można jeść?

Po wybielaniu zębów przez higienistkę utrzymujemy białą dietę przez 2 tygodnie. W przypadku wybielania nakładkami w domu, zlecana się spożywanie tylko dozwolonych produktów przez okres stosowania żelu (nakładki można stosować nawet do 2 tygodni) oraz 2 tygodnie po skończonym procesie wybielania. 

Produkty dozwolone to w skrócie wszystko co białe.

A konkretniej: białe mięso, nabiał, białe warzywa, jasne sosy, ryż, ziemniaki.

A czego absolutnie trzeba unikać: buraczki, curry, czerwone wino, keczup, kawa, herbata, kolorowe soki, popularne napoje gazowane, kakao.

A więc biała czekolada i białe wino są dozwolone? Niekonieczne, cukier i produkty o kwaśnym ph mogą powodować nadwrażliwość zębów, które i tak już zostały podrażnione i mogą powodować ból.

Czego jeszcze należy unikać?

Barwionych płukanek oraz past do zębów i papierosów!

A jeśli bardzo chcę się napić, kawy czy herbaty?

Dozwolone, ale z mlekiem. Po wypiciu płuczemy usta, a po 30 minutach należy umyć zęby.

Tak naprawdę są to zalecenia, a nie nakazy. Jednak nie przestrzeganie ich wiąże się z słabszym efektem bielszych zębów. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *