kobieta nitkuje zeby

Czy faktycznie zęby trzeba nitkować?

Dlaczego nitkowanie zębów jest tak ważne?

Ta dodatkowa żmudna czynność przysparza dylemat niejednemu z nas. Nitkować zęby czy nie nitkować? Ależ oczywiście, że nitkować. Pewnie lepsza byłaby odpowiedź w drugą stronę ale cóż, nitkowanie jest ważne, już tłumaczę dlaczego.

Dlaczego należy nitkować zęby?

Po co tracić czas na dodatkową czynność, nie wystarczy umyć zęby?

Niestety myjąc zęby szczoteczką z pastą, dosięgamy 3 z 5(!) powierzchni zębów, czyli 60% a co z pozostałymi 40%? Są to przestrzenie, którymi zęby stykają się między sobą, włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć pomiędzy nimi, ale jedzenie już tak. Może tam zalegać, tworząc bakterie, z których powstanie próchnica. Dziury między zębami powstają głównie przez brak nitkowania. Nitkując zęby oczyścimy 100% ich powierzchni. 

Jak często nitkować zęby?

Patrząc przez pryzmat naszego dnia, główny sens nitkowania ma wtedy kiedy jest coś do usunięcia między zębami. Możemy więc odmówić sobie porannego sięgnięcia po nitkę dentystyczna, za to nie możemy tego samego robić wieczorem. Kiedy nasze zęby wiernie służyły nam w ciągu dnia, na sam koniec należy dobrze o nie zadbać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać nici dentystycznej również w ciągu dnia. Dolna granic częstości nitkowania zębów wyonosi więc raz dziennie, wieczorem.

Czy nitkowanie wpływa na dziąsła?

Często nie nitkujemy zębów, ponieważ krwawią nam dziąsła, myślimy że skoro dzieje się to podczas używania nici dentystycznej to ona jest tego przyczyną. I tu pojawia się błędne koło. Otóż skutkiem krwawienia dziąseł jest najczęściej zła higiena, zalegająca płytka bakteryjna powoduje stan zapalny. Aby temu zapobiec, bądź zredukować ten stan należy sięgnąć po nitkę dentystyczną. Pomoże ona w usunięciu płytki nazębnej i osadów, a dziąsła nam za to podziękują. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *