kobieta nalewa plyn do plukania ust

Czy używać płukanek do zębów?

Płyny do płukania jamy ustnej to kolejne uzupełnienie profilaktyki przeciwpróchniczej zębów. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. W zdecydowanej większości są osoby, które rekomendują używanie płynów do płukania ust.

Jakie zalety ma stosowanie płukanek?

Płyn może dotrzeć tam, gdzie nie sięga włosie szczoteczki z pastą. Ponieważ płukanki tak jak pasty do zębów zawierają fluor, wnika on w ciasne przestrzenie międzyzębowe. Używanie płynu między posiłkami reguluje PH w jamie ustnej oraz pomaga pozbyć się resztek pokarmu. Nie myślcie tylko o zastąpieniu płynem mycia zębów, to na pewno nie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Płynu zamiast szczoteczki możemy użyć w sytuacji, gdzie nie mamy możliwości tradycyjnie umyć zęby. 

Kto powinien stosować płyny do ust?

Płukanki do zębów zawierają składniki które wpływają na:

-znoszenie nadwrażliwości,

-przeciwpróchniczo,

-przeciwzapalnie.

Zawarta w niektórych produktach chlorheksydyna jest zbawieniem po zabiegach chirurgicznych. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ważne przy jej stosowaniu jest aby nie płukać ust dłużej niż 2 tygodnie, podczas codziennego jej stosowania. Wiąże się to z przebarwieniami zębów.  

Dla nadwrażliwych dziąseł składnikami przynoszącymi ulgę jest chlorek sodu i octan strontu, tworzą otoczkę wokół nerwu i zamykają kanaliki powodujące ból na ciepłe lub zimne pokarmy.

Polecam stosowanie płynu do płukania ust osobom noszącym aparat ortodontyczny lub posiadającym mosty protetyczne. Aby pomóc w oczyszczeniu zębów i zapewnić dodatkową dawkę fluoru, która wzmacnia szkliwo zębów.

Płukać przed czy po umyciu zębów?

Płuczemy między posiłkami aby wyrównać PH jamy ustnej oraz pozbyć się resztek pokarmu. Natomiast kiedy mamy możliwość umyć zęby są dwie teorie mówiące o tym w którym momencie zastosować płukankę do ust.

Pierwsza mówi o tym, aby wypłukać usta po umyciu zębów, by fluor z płukanki doszedł do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. 

Druga metoda twierdzi, że płyn niepotrzebnie wypłucze składniki zawarte w paście.

I co wtedy?  

Nie płuczemy ust wcale przy myciu zębów, ewentualnie jak nam bardzo zależy możemy to zrobić przed zastosowaniem szczoteczki do zębów.

Jaka jest poprawna wersja? Taką, którą sami na sobie wypróbujecie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *