higienistka z pacjentka przybija piątke

Higienizacja – zabieg u higienistki stomatologicznej.

Na czym polega zabieg higienizacji?

Naturalne jest, że przez spożywany pokarm oraz napoje, na zębach odkłada się osad i kamień. Nieestetyczne przebarwienia wprawiają w kompleksy niejednego z nas.

A kamień?

Może przyczynić się do odsłoniętych szyjek, stanu zapalnego i krwawienia z dziąseł.

Można temu zapobiec udając się na zabieg higienizacji. Na czym on polega?

Usuwanie kamienia – scaling.

Podstawowym zabiegiem wykonywanym u higienistki stomatologicznej jest scaling czyli usuwanie kamienia nazębnego. Dawniej, aby usunąć z powierzchni zębów kamień używano kiret, to ręczne narzędzie, którym “drapano” po zębach. Zabieg przez to był czasochłonny i nieprzyjemny. Dziś w większości gabinetów używa się urządzeń działających na zasadzie ultradźwięków. Tak zwany skaler to urządzenie, które emituje fale ultradźwiękowe, rozbijające kamień nazębny, wraz z wodą, wydobywającą się z końcówki jest on wymywany z przestrzeni międzyzębowych i poddziąsłowej. Dzięki temu procedura jest przyjemniejsza oraz dokładniejsza.

Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie. Osad z kawy, herbaty czy papierosów z łatwością usuniemy za pomocą piaskarki stomatologicznej. Urządzenie zawiera specjalny preparat w postaci rozpuszczalnego piasku, który uderza w powierzchnię zębów, zmywając w ten sposób przebarwienia. Zęby po zabiegu wydają się bielsze.

Polishing czyli polerowanie.

Aby zęby były gładkie poleruje je się pastą oraz szczoteczką założoną na końcówkę stomatologiczną. Ma ona o wiele większą prędkość niż domowa szczotka, dzięki temu zęby uzyskają gładką powierzchnią zapobiegając w ten sposób podatności na kamień i osad.

Fluoryzacja.

Na koniec dobrze jest wzmocnić strukturę zębów stosując fluoryzację. Zabieg wykonuje się smarując zęby żelem z fluorem lub nakładając nakładki z pianką fluoryzacyjną, którą trzyma się ok. 5 minut w gabinecie stomatologicznym.

Zalecenia po zabiegu.

Ze względu na fluoryzację po zabiegu przez 2 godziny nie jemy i nie pijemy. Przez 24 godziny zaleca się utrzymanie “białej diety”. Unikamy produktów barwiących jak kurkuma, kawa, cola. Możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości oraz krwawienia z dziąseł, które ustąpią w ciągu kilku dni.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *