uśmiech z zestawem diagnostycznym

Jak często chodzić na przegląd do dentysty?

Jak często chodzić do dentysty na przegląd? Przegląd jamy ustnej – dlaczego jest tak ważny?

Dobre, stare przysłowie mówi: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. 

Oto cała prawda. Jak tego dokonać? Chodzić na przegląd do swojego stomatologa.

Przy prawidłowej higienie, zaleca się wizyty kontrolne raz w roku, jeśli często dochodzi do stanów zapalnych i próchnicy trzeba liczyć się z częstymi odwiedzinami dentysty. 

Jak wygląda wizyta kontrolna?

Dentysta zaczyna wizytę od wywiadu. Poznaje nasze zdrowie oraz zwyczaje, pomoże to w ewentualnym leczeniu. Następne zaprasza nas na fotel stomatologiczny i rozpoczyna badanie.

Brzmi strasznie, ale takie nie jest.

Za pomocą narzędzi, stomatolog dokładnie ogląda nasze zęby. Bada je zgłębnikiem, czyli prostym przyrządem zakończonym “haczykiem” oraz powiększającym małym lusterkiem na rączce. Często zdarza się że korzysta z lup bądź mikroskopu.

Zgłębnikiem dotyka się potencjalnie chory ząb. Próchnica jest chropowata, więc narzędzie zahacza się o nią, w ten sposób diagnozuje się zmianę chorobową w zębie. 

Nie tylko o zęby trzeba dbać, ale również o tkanki miękkie, czyli język, policzki, dziąsła. Mogą pojawić się na nich afty, pleśniawki oraz występować krwawienie. Nie zawsze zdołamy zauważyć zmiany, na wizycie kontrolnej lekarz bada całą jamę ustną.

Zdjęcie RTG.

Bardzo dobrym wyborem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, panoramicznego, które daje obraz 2D lub tomografii komputerowej, dzięki której obejrzymy uzębienie w jakości 3D.

Dzięki zdjęciu lekarz dentysta dostrzeże próchnicę, która nieraz chowa się pod starym uzupełnieniem w zębie oraz zmiany w obrębie korzenia, które powoduje stan zapalny.

Zdjęcie panoramiczne zębów

Jak zapobiegać próchnicy?

Oprócz wizyt na których wykonuje się przegląd jamy ustnej, ważna jest profilaktyka domowa. Zęby myjemy co najmniej dwa razy dziennie oraz nitkujemy co wieczór. To minimum, czasami potrzeba więcej czynność zapobiegawczych chorobie próchnicowej. Do wyboru mamy żele z fluorem, szczoteczki elektryczne czy irygatory.

Drugą ważną rzeczą są regularne wizyty u higienistki. Podczas których usunięty zostanie kamień, osad oraz biofilm, czyli bakterie. Zęby zostaną również zabezpieczoną wysoką dawką fluoru. Higienizację wykonuje się co 6 miesięcy.

Ciekawostka!

Próchnica w początkowym stadium jest biała. Dopiero po pewnym czasie przeobraża się w ciemną plamę, która się powiększa wszerz i w głąb zęba. Taką próchnicę można jeszcze wyleczyć bez wiercenia. Możemy spróbować zastosować na ząb dostępne preparaty z większą ilość fluoru lub udać się do gabinetu dentystycznego po pomoc.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *