Jak często myć zęby?
Od dziecka mówiono nam, aby myć zęby dwa razy dziennie.
Czy tak robimy? Czy to wystarczy? Co się zmieniło od tego czasu?
Mycie zębów to jedna z podstawowych metod profilaktyki zdrowia jamy ustnej i zapobiegania próchnicy. Mycia zębów uczono nas od najmłodszych lat. Wydaje się, że to takie proste, ruchy w tą i z powrotem, najlepiej rano, aby nikogo od siebie nie odstraszyć.
A jednak pozory mylą. Mycie zębów może wydawać się bardziej skomplikowane. To jednak nie powód by się wystraszyć. Wystarczy trochę wiedzy i nasze zęby będą zadbane o niebo lepiej.
Myć zęby rano czy wieczorem?
Odpowiedź jest jedna: rano i wieczorem. Może być zaskakujące, ale wieczorne mycie jest “ważniejsze” niż poranne. Po całym dniu nagromadzone resztki pokarmu mogą powodować nocny rozwój bakterii. Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która jest naszym naturalnym oczyszczaczem i środkiem ochronnym, przez co bakterie mają ułatwiony dostęp do robienia bałaganu w naszych zębach. Czym to skutkuje? Próchnicą, kamieniem – tym czego chcemy uniknąć. Jak temu zapobiec? Myć zęby każdego wieczora przed snem.
Ważne!
Po umyciu zębów, nie jemy i nie pijemy nic słodzonego. Dozwolona jest tylko woda.
Dlaczego rano myjemy zęby?
Rano myjemy zęby, nie tylko dla świeżego oddechu ale także, aby zmyć nocne bakterie i osad. Do mycia zabieramy się przed śniadaniem, aby nie mieszać z pokarmem nocnych osadów. Drugi powód to brak czasu. Ponieważ po posiłku powinniśmy odczekać 30 minut z myciem zębów.
Mycie zębów przed śniadaniem nie jest żelazną zasadą, można również to robić po zjedzeniu posiłku, pamiętając o pół godzinnej przerwie.
Myć zęby po każdym posiłku?
Niekoniecznie, zęby najlepiej myć po głównych posiłkach. Częste mycie zębów może powodować podrażnienie dziąseł. Należy uważać również jeśli szczotkujemy zęby zbyt mocno i zbyt twardą szczoteczką, wówczas możemy uszkodzić nawet powierzchnię zębów.
Jak długo myć zęby?
Tu odpowiedź jest prosta 2 minuty szczoteczką elektryczną lub soniczną, po 30 sekund na każdą ćwiartkę zębów i 4 minuty szczoteczką manualną. W przypadku elektrycznych szczoteczek czas jest za nas odliczany inaczej w drugim przypadku, kiedy sami musimy o niego zadbać i często zdarza się, że myjemy za krótko.