Jak dieta dziecka wpływa na zdrowie zębów.
Co powinno jeść dziecko, aby miało zdrowe zęby?
Byle nie zielone, byle nie twarde, a najlepiej to słodkie – tak by odpowiedziało większość dzieci na temat co powinny jeść.
Dieta wpływa na zdrowie naszego organizmu w tym na zęby. Chodzi tu nie tylko o składniki odżywcze, ale także o formę pożywienia.
Co jeść, aby zęby były zdrowe?
Aby zęby rozwijały się prawidłowo potrzebne są im:
- wapń – czyli produkty mleczne: mleko (pij mleko, będziesz wielki – pamiętacie?;)), kefir oraz produkty bezmleczne jak fasola czy szpinak,
- fosfor – orzechy, żółty ser,
- witamina D – słońce, jajka, pieczarki, tłuste ryby,
- fluor – zawarty w herbacie, w wodzie, produktach zbożowych.
Dodatkowo przydatne witaminy to:
- witamina C, która wpływa na zdrowe dziąsła, zapobiegając ich krwawieniu. Produkty zawierajace duże ilość tej witaminy to pietruszka, truskawki, kalarepa,
- witamina A, zwalcza bakterie, więc działa przeciwpróchniczo. Znajduje się w marchwi, jajkach, żółtym serze.
Czy dziecko może jeść twarde produkty?
Nawet musi! Kiedy dziecku rosną zęby możemy pomóc mu podając twarde produkty. Absolutnie nie odcinamy skórek od chleba i nie obierajmy jabłka. Zęby dziecka sobie z nimi poradzą, a dzięki nim naturalnie podrabiają dziąsła, z których zęby wyrastają, przynosząc w ten sposób ulgę.
Jeśli nasza pociecha ma już większość zębów, aby mogły prawidłowo dalej rosnąć twarde pokarmy pomagają w ich ustawieniu. Dzięki nim wzrasta prawdopodobieństwo, że zgryz będzie w prawidłowej pozycji, zęby nie będą stłoczone, a co za tym idziemy unikniemy założenia aparatu ortodontycznego.
Twarde produkty oczyszczają zęby.
Kolejną przydatną funkcją jest oczyszczenie zębów przez twarde produkty. Nie mam tu na myśli mordoklejek, tylko warzywa. Marchewka czy kalarepa spożyta po np. słodkiej przekąsce pomoże pozbyć się negatywnych jej skutków. Dokładne gryzienie twardych produktów usuwa z nich osad, przyczyniając się do mniejszej skłonności odkładania się kamienia nazębnego.
Czy dziecko może jeść słodycze?
Cukier w diecie dziecka to problem niemal każdego rodzica. Niestety ten składnik sprzyja rozwojowi próchnicy. Cukry proste mogą przysporzyć najwięcej problemów. Jednak w produktach nie chodzi jedynie o skład ale również o konsystencje.
Zastanawialiście się kiedyś czy lepiej podać dziecku żelki czy czekoladę? Zło przeciw złu, a jednak jest różnica. Chrupki, chipsy czy właśnie żelki, pozostają dłużej w ustach przy czym dodatkowo oblepiają zęby i trudno jest samodzielnie je usunąć. Czekolada za to szybciej rozpuści się w buzi.
Nie jesteśmy w stanie upilnować dziecka przez cały dzień, jednak przestrzegając chociaż niektórych punktów w diecie, wpłyną one korzystnie na profilaktykę zębów.