Jaką pastę do zębów wybrać?

Wchodzimy do drogerii po pastę do zębów i co widzimy? Ogromny wybór! I co tu wybrać?!

Mamy pastę wybielającą, na nadwrażliwość, chroniąca dziąsła, bez fluoru, z fluorem, z aminofluorkiem, aż głowa może rozboleć od takiego wyboru. 

Na co zwrócić uwagę kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów ma za swoje główne zadanie oczyszczać powierzchnię szkliwa z nagromadzonych resztek pokarmowych i osadów, jej dodatkowa najpopularniejsza funkcja to działanie przeciwpróchnicze (fluor). Dzisiejsze pasty do zębów mogą pomóc również w innych dolegliwościach. Gdy zęby reagują bólem na ciepło lub zimno, można sięgnąć po pastę na nadwrażliwość, która zmniejszy tą reakcję. Pastą do zębów usuniemy również nagromadzony osad z kawy czy herbaty, wówczas uzyskamy efekt wybielenia.

Pastę do zębów należy, więc wybierać ze względu na daną funkcję, która jest potrzebna naszym zębom. 

Co musi zawierać pasta do zębów?

Jestem zwolenniczką fluoru, ponieważ przetestowały go nasze babcie, a nawet prababcie. Wiele osób chcąc go uniknąć, kupuje pasty bez zawartości fluoru, ale nie są świadome, że jest to składnik, zawarty między innymi w wodzie, którą pijemy, w herbacie czy nawet w ziemniakach. Krótko mówiąc nie można w 100% uniknąć fluoru, ponieważ zawiera go pokarm, który spożywamy. Pasta do zębów dla osób dorosłych powinna zawierać min. 1450ppm. Na szczęście wiele środków zawiera taką ilość, ciężko jest znaleźć pastę z mniejszą zawartością fluoru w pastach dla dorosłych. 

Szczoteczka z pastą do zęów

Czy pasta wybielajaca jest szkodliwa?

Zacznijmy od tego, że ząb ma swój kolor, którego nie możemy zmienić. Niektórzy z natury mają żółtą kość i taka już zostanie. Pasta wybielająca, tak na prawdę nie wybiela zębów, lecz usuwa osady i przebarwienia. Jej działania opiera się na tarciu. Tubka pasty zawiera w środku drobinki oraz substancje ścierające, który wymiatają z naszych zębów niechciane zabarwienie. Ciągłe tarcie zębów, nie jest najlepszym pomysłem. Może to spowodować nadwrażliwość. Rozwiązaniem jest stosowanie pasty wybielającej na zmianę z pastą tradycyjną. Na przykład dwa razy w tygodniu stosujemy pastę ścierającą, a pozostałe dni inną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *