Jaki powinien być dobry dentysta?

Wytypowałam 3 najważniejsze cechy, które powinien mieć lekarz, abyście czuli się przy nim bezpiecznie.

Dlaczego to ważne? Niestety nadal większość ludzi omija szerokim łukiem gabinety stomatologiczne, wyrządzając sobie, tym więcej krzywdy niż pójście do niego. Na szczęście żyjemy w czasach kiedy znieczulenie jest podstawą, dodatkowo istnieją inne środki, by umilić wizytę.

Jakie 3 cechy powinien mieć Twój dentysta?

1. Wiedza to potęga. Tylko po czym ją poznać?

Przychodzisz do gabinetu i od wejścia dostajesz pytanie o zdjęcie rentgenowskie? Jeśli tak, to dobrze. Nikt nie chce Cię naciągnąć, to podstawa, by móc zajrzeć do środka, a dokładniej, by zbadać stan kości oraz korzeni. Skoro doktor chce takie zdjęcie, to znaczy, że dobrze wie, od czego zacząć diagnozę. Rozejrzyj się wokół, widzisz na ścianie certyfikaty? Lekarz powinien poszerzać swoją wiedzę o nowoczesne rozwiązania, rozpoznasz to również po sprzęcie: mikroskop, skanery wewnątrzustne, tomograf komputerowy, lasery, świetnie, jeśli to wszystko znajduje się wokół, to znaczy, że dentysta wie jak tego używać.

Pytajcie. Po wizycie musicie czuć się spokojni i wiedzieć co się na niej działo. Jeśli otrzymujecie wyczerpującą dawkę szczegółowych informacji, zostaliście poinformowani, że jeszcze po leczeniu może boleć ząb, jednak później przestanie i tak faktycznie jest, dobrze trafiliście.

2. Empatia, czyli pomocna dłoń.

Często słyszę od pacjentów, że nie lubią dentystów. No cóż, taki zawód, my jednak Was lubimy. Dlatego staramy się, by wizyta przebiegła zaskakująco miło. Nie bójcie się powiedzieć o swoim stresie. Zazwyczaj wiąże się to z niewiedzą co się dzieje z zębami i strachem przed bólem. Lekarz jest po to, by wszystko wyjaśnił, możecie poprosić, by mówił o tym co robi w danej chwili. To również odwróci Waszą uwagę. Jeśli chodzi o ból, umówcie miedzy sobą jakiś znak np. podniesienie ręki, będzie to świadczyć o tym, że boli, doktor przerwie leczenie i doda znieczulenia. Na szczęście mamy czasy, gdzie preparaty znieczulające są bardzo skuteczne i pozytywnie wpływają na komfort wizyty.

3. Skuteczność.

Przyszliście do dentysty z bólem i wychodzicie z…. bólem? Chyba nie o to chodziło.

Oczywiście są przypadki, że na jednak wizycie się nie kończy, ale to nie powinno być dla Was zaskoczenie i takiej informacji udzieli lekarz. Wszystko zależy od powodu bólu. W większości przypadków da się jednak zniwelować ból po jednym zabiegu.

Nie przychodzicie do dentysty tylko z bólem. Leczenie kanałowe, korony, krzywy zgryz, to tylko garstka przypadków, jakie pojawiają się w gabinecie. Z każdego leczenie musicie być zadowoleni, jeśli tak nie jest-czas zmienić lekarza.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *