Leczenie kanałowe. Dlaczego warto ratować ząb, zamiast wstawić implant.

Leczenie kanałowe to inaczej endodoncja. Jedna z specjalizacji z zakresu stomatologii. Ten sposób leczenia, wykonuje się kiedy nie jest wystarczające leczenie zachowawcze – próchnica sięga zbyt głęboko. Dlaczego powstało wokół niego tyle szumu?

Na czym polega leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z korzenia zęba miazgi i jego wypełnieniu specjalnym materiałem. Długość trwania zależna jest od ilości korzeni. Zęby posiadają ich od jednego do zazwyczaj trzech. Zabieg wykonuje się na jednej wizycie, jednak czasem bywa, że jest rozłożone na dwa spotkania. Niekiedy podczas pierwszej wizyty pozbywamy się jedynie stanu zapalnego, który powoduje nocny ból. Przy bardzo zaawansowanych zmianach przy korzeniu zęba, czas leczenia się wydłuża.

Jakie są konsekwencje leczenie kanałowego?

Zęby po leczeniu endodontycznym są martwe. Nie odczujemy w nich nadwrażliwości na ciepło-zimno, mogą stać się sine. Są również słabsze i często składają się z większej części z wypełnienia, ponieważ próchnica była tak rozległa, że jej usunięcie spowodowało zniszczenie tkanek zęba. Ząb często jest zredukowany na wysokość tak, aby nie stykał się z zębami przeciwstawnymi, by zapobiec jemu złamaniu.

Mimo to warto.

Dlaczego warto leczyć zęby kanałowo

Niemniej to nasz ząb. Warto go ratować, mimo, że jest dużo słabszy. Implant jest dobrym rozwiązaniem, ale ostatecznym, choć jest trwały to nie zostanie z nami na wieki. Ząb po leczeniu kanałowym to również sposób, by opóźnić implantacje. Aby nie dopuścić do jego złamania oraz poprawić estetykę, w kanale mocuje się „rusztowanie” tak zwany wkład, który jest stabilizatorem. Na nim można założyć koronę, która okala ząb i go wzmacnia oraz poprawia estetykę i funkcjonalność.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *