Metody szczotkowania zębów, jaka będzie najlepsza dla Ciebie?

Jeśli masz już odpowiednią szczoteczkę, pewnie zastanawiasz się jak jej poprawnie używać? Myjesz zęby kółeczkami? A może szoruj w tył i przód? To niekoniecznie może być sposób dla Ciebie.

Wyróżniamy 5 metod szczotkowania zębów, które można stosować, wybierz najlepszą dla siebie.

Metoda fones, kto jej nie zna ręka do góry.

Najbardziej popularna, uczona od małego. No właśnie, bo to metoda, która powinna być stosowana u dzieci i osób z ograniczonymi możliwościach ruchowymi. Niestety, później zapomina się o edukacji na temat profilaktyki zębów i większość nie poznaje innych sposób mycia zębów.

Wracając do fonesa, polega na przyłożeniu włosia szczoteczki pod kątem prostym do zębów i wykonywania ruchów okrężnych. Powinna być stosowana do ok. 10. roku życia.

Metoda roll, wymiatająco-obrotowa.

Jeśli nie wiesz, jaką wybrać metoda, a jesteś po 10. r.ż. wybierz metodę roll.

Polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła, między koroną zęba a dziąsłem i wykonywaniu ruchów wymiatających. Następnie przesuwaj szczoteczkę i powtarzają na każdą okolicę po ok. 6 powtórzeń.

Metody wibrujące, czyli:

Bass

Ułóż włosie pod kątem 45o w okolicy szyjek zębów i wykonuj delikatne(!) ruchy wibrujące tak, aby włosie szczoteczki wsunąć do kieszonki. Korzystaj z tego sposobu w celu pozbycia się płytki nazębnej z kieszonek dziąsłowych bądź z linii dziąsła. Metodę tą należy łączyć z innymi, ponieważ nie uwzględnia się w niej oczyszczanie powierzchni gładkich. Stosuj przy niej szczoteczkę miękką.

Stillman

Ponownie ułóż szczoteczkę jak przy metodzie Bassa, jednak włosie powinno znajdować się częściowo na koronie, jak i na dziąśle. Następnie wymiataj nią ku górze, jednocześnie wykonując ruchy wibrujące. Dzięki temu następuje oczyszczanie oraz masowanie dziąseł. Stosuj ją, jeśli masz problem z odsłoniętymi szyjkami.

Charters

Stosuj jeśli masz chore przyzębie. Włosie ułóż pod kątem 45o, częściowo na dziąśle i zębie w kierunku powierzchni siecznej, czyli w kierunku korony, odwrotnie niż w przypadku wcześniejszych metod. Masuj dziąsła uciskając je włosiem wykonując delikatne ruchy wibrujące ok. 10 razy i przesunięciu na koniec szczoteczki ku koronie. W tej metodzie najważniejsze jest masowanie dziąseł w celu pobudzenia ich do regeneracji.

Przy metodach wibrujących pamiętaj, by powierzchnie żujące zębów myć ruchami poziomymi, czyli w przód i tył ok. 6 razy na stronę.

Jaką metodę szczotkowania wybrać?

Nie wiesz która metoda będzie idealna dla Ciebie? Jeśli masz stan zapalny dziąseł, do ich regeneracji stosuj metodę Chartesa, aby ją jednak lepiej zrozumieć, poproś higienistkę o pokaz na modelu. Dla najlepszego oczyszczania spróbuj metody Stillmanna, jeśli będzie dla ciebie zbyt trudna do opanowania, a dziąsła staną się podrażnione, myj zęby sposobem obrotowo-wymiatającym, czyli metodą roll.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *