Wrażliwość po wybielaniu zębów, skąd się bierze? Jak sobie z nią poradzić?
Wybielanie zębów to popularny i nieinwazyjny sposób na biały uśmiech. Poprawia estetykę zębów, co może zwiększyć pewność siebie. Wiele osób po zabiegu odczuwa dyskomfort i ból w wyniku nadmiernej wrażliwości. To powód dla którego rezygnuje się z wybielanie zębów. Niepotrzebnie. Nadwrażliwość nie jest szkodliwa dla zdrowia, a z bólem można sobie poradzić.
Dlaczego po wybielaniu zęby są wrażliwe?
Skład żelu do wybielania pozwala na przeniknięcie i działanie w głębszych powierzchniach zęba. Dzięki temu rozjaśnia odcień spowodowany czynnikami pochodzenia zewnętrznego bądź wewnętrznego (np. leki). Używane substancje jak nadtlenek wodoru w wysokim stężeniu może powodować nadwrażliwość, zjawisko to nazywa się odwracalnym zapaleniem miazgi i nie jest szkodliwe dla zębów, sama miazga pozostaje zdrowa, a nadwrażliwość ustąpi.
Od czego uzależniona jest bolesność po wybielaniu?
Większą nadwrażliwość po wybielaniu zębów odczują osoby, które mają naruszone szkliwo np. pęknięcia, odsłonięte szyjki oraz wypełnienia. Substancja wybielająca znacznie łatwiej, szybciej i głębiej wniknie w zębinę powodując ból.
Jak zapobiec nadwrażliwości zębów po wybielaniu?
Należy pamiętać, że po zakończeniu wybielania nadwrażliwość ustąpi, jest więc to proces odwracalny. Jeśli ból bardzo dokucza można zmniejszyć częstotliwość lub czas wybielania, w przypadku korzystania z nakładek.
Środki, które mogą przynieść ulgę to pasty do zębów sensitive zawierające w składzie azotan potasu (potassium nitrate) lub chlorek potasu (kali chloridum). Najlepiej zacząć jej używać na 2 tygodnie przed wybielaniem. Pastę można także nałożyć do nakładki na 10-30 minut, zamiast żelu wybielającego lub wcierać bezpośrednio w zęby.
Oprócz past w gabinetach dostępne są także żele znoszące nadwrażliwość.

Czy warto wybielić zęby?
Niektórzy borykają się dużą nadwrażliwością po wybielaniu, jednak najczęściej trwa ona przez maksymalnie kilka dni, a efekt jaśniejszych zębów pozostaje na dłużej.