Wybielanie zębów – o czym należy pamiętać, by nie zrobić sobie krzywdy.

Marzy Ci się hollywoodzki, biały uśmiech? Zacznij od ich wybielenia. Nie próbuj jednak robić tego w domu, na własną rękę. Ludzkie zęby nie są jak u rekina – nie odrastają. Zacznij od konsultacji u stomatologa, by mógł Cię zakwalifikować do zabiegu. Zorientuj się jakie metody wybielania są dostępne i wybierz najlepszą dla siebie.

Czy wybielanie niszczy zęby?

Na szczęście nie. Gdyby tak było, wybielanie zębów nie byłoby tak popularne. Podczas zabiegu nałożony preparat pod wpływem światła uwalnia tlen ,aż do zębiny, dzięki czemu doprowadza do rozerwania wiązań, które odpowiedzialne są za niechciany kolor zęba. Nie wpływa to negatywnie na szkliwo czy zębinę. Kondycja zębów, może ulec zmianie tymczasowo. Mogą stać się wrażliwe, szczególnie na zimno lub ciepło, ale tylko przez kilka dni.

Przeciwwskazania do wybielania. 

Zabieg by był bezpieczny wykwalifikowana higienistka stomatologiczna, która będzie wykonywała całą procedurę musi upewnić się że pacjent nie ma:

  • recesji dziąseł,
  • startych zębów,
  • aparatu ortodontycznego,
  • mostów, koron, licówek, kompozytu szczególnie na zębach przednich,
  • erozji szkliwa,
  • dużej nadwrażliwości zębów.

Dlaczego uzupełnienia protetyczne są przeciwwskazaniem do wybielania zębów?

Odpowiedź jest prosta: nie wybielą się. Pozostaną w tym samym kolorze, przez co mogą odznaczać się od wybielonych zębów własnych.

Wybielanie zębów lampą.

W gabinetach używane są do wybielania specjalne preparaty, by zadziałały potrzebują stymulatora w postaci światła oraz ciepła. Do tego służą lampy. Pacjent leży na fotelu dentystycznym przygotowany, z nałożonym na zębach żelem. Higienistka przybliża do niego lampę, która dzięki światłu powoduje wybielanie zębów. 

Na dziąsła nakłada się niebieski preparat, by zabezpieczyć przed „poparzeniem”.

Jak długo trwa zabieg?

Zazwyczaj wykonuje się 3 serie po 15 minut. To znaczy, że po określonym czasie, trzeba ściągnąć żel i nałożyć go ponownie. Taki zabieg może rozjaśnić nasze zęby nawet o kilka tonów. Nie można przewidzieć jak bardzo zabieg na nas zadziała, jest to kwestia indywidualna. 

Wybielanie nakładkowe.

Czy można bezpiecznie wybielić zęby w domu? Można, ale trzeba zacząć od odwiedzenia gabinetu stomatologicznego. Podczas wizyty wykonuje się wycisk, czyli tak zwany odcisk własnych zębów, który odsyłany jest do laboratorium. Po kilku dniach, a czasem nawet godzinach, otrzymujemy indywidualne nakładki do wybielania, idealnie dopasowane do naszego uzębienia. W komplecie znajduje się żel oraz instrukcja jak go nakładać. 

Jaka metoda wybielania zębów jest najlepsza?

Najlepiej jest połączyć obie metody. Najpierw wybielamy zęby w gabinecie pod lampą, następnie otrzymujemy do domu nakładki. Możemy nimi dobielić zęby, bądź użyć w każdym momencie kiedy znowu zaczną się na nowo przebarwiać. 

Najczęstsze pytania:

Czy da się wybielić żółte zęby?

Tak, preparat działa w głąb zęba. Nie jest jednak w stanie poradzić sobie z każdym przebarwieniem, o końcowym efekcie decydują indywidualne predyspozycje. 

Czy wybielanie boli?

Samo wybielanie nie boli, jednak po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość. Zalecane jest stosowanie odpowiedniej pastu bądź żelu znoszącego ból.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Przez tydzień od zakończenia wybielania stosujemy białą dietę, ponieważ w tym czasie zęby znacznie łatwiej ulegają przebarwieniom. Unikamy produktów barwiących takich jak kawa, herbata, kurkuma, buraczki itp.  Unikamy kwaśnych produktów, które mogą zwiększyć nadwrażliwość. Stosujemy pastę sensitive. 

Ile trwa wybielanie zębów?

Zabieg poprzedza higienizacja zębów. Następnie nakładany jest żel i pacjent leży pod lampą. Wraz z instrukcjami pozabiegowymi wszystko trwa ok 2 godziny.

Jeśli chodzi o efekt należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ stabilizacja koloru trwa ok 2 tygodnie. 

Jak długo utrzymuje się kolor zębów?

Wszystko zależy od stopnia mineralizacji zębów oraz stosowanej diety, im więcej pijemy wina, kawy, herbaty czy palimy papierosy tym efekt pozostanie z nami na krócej. Zazwyczaj trwa od 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć bądź wykonywać nakładki wybielające i zrobić sobie kurację w domu. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *